Kino naujienos

Filmui apie prezidentą muziką kūręs Gediminas Zujus: ji buvo parašyta, tik perkėliau ją į natas

„Jaučiau, kad muzika filme turi būti tarsi black tie aprangos kode – tvirta ir lakoniška, be pagražinimų“, – sako kompozitorius Gediminas Zujus. Tvirtybės motyvu jo dokumentiniam filmui „Prezidentas“ sukurtoje muzikoje tapo muzikinė tema, kurios pagrindinės natos – ADAM. „Jas atitinka labiau mums įprastas LA RE LA minoras ir jis akivaizdžiai sutampa su prezidento Adamkaus pavardės šaknimi. „Šios trys natos apie prezidentą gali papasakoti labai daug“, – įsitikinęs kompozitorius.

Sukurti muziką dokumentiniam filmui „Prezidentas“ G. Zujui dar 2019 metais pasiūlė vienas iš filmo kūrėjų – televizijos laidų vedėjas ir prodiuseris Arūnas Valinskas. „Tuomet nepatikėjau, galvojau, juokauja, man atrodė, kad sukurti muziką filmui apie prezidentą yra didžiulė atsakomybė, juk tokie filmai – ne vienadieniai, jie lieka ilgam, – sako G. Zujus ir pasakoja tą vasarą prirašęs daugybę muzikos, tačiau nė viena tema neskambėjo taip, kaip reikia. – O tada ištiko pandemija, karantinas ir filmo projektas buvo sustabdytas.“

Atidėtas projektas kompozitoriui leido įkvėpti oro. „Kūrybinės kančios – ne juokai ir jos tikrai egzistuoja, kartais jos iškankina stipriau, nei žmonės gali įsivaizduoti“, – šypsosi kompozitorius.

Raktą, kuris atrakino filmo muzikos temą, kompozitorius G. Zujus rado po dvejų metų, kai kūrėjai nusprendė atnaujinti dokumentinio filmo „Prezidentas“ kūrimo darbus: „Mane įkvėpė prezidento pavardė, nuskambėjusi kaip muzika – ADAMkus. Apsistojau ties fortepijonu, šis instrumentas yra tvirtai lakoniškas – tik juoda ir balta. Gimė solidi fortepijono tema, tvirta, trijų svarbiausių natų, jose ir nuskambėjo pavardės raidžių motyvas. Reta pavardė tokia muzikali, bet tik ypač reta taip tvirtai ir solidžiai skamba.“

Dokumentinio filmo „Prezidentas“ idėja dar 2018 metais kilo žurnalistei Daivai Žeimytei-Bilienei ir televizijos laidų prodiuseriui A. Valinskui. 2019-aisiais su prezidentu V. Adamkumi buvo parengtas viso gyvenimo interviu, visapusiškai atskleidęs prezidento asmenybę ir požiūrį į daugybę jo gyvenimą lydėjusių istorinių įvykių.

Filmo kūrėjos – televizijos žurnalistė D. Žeimytė-Bilienė ir režisierė Giedrė Genevičiūtė teigia, kad G. Zujaus muzika stipriai prisidėjo atskleidžiant jautrią, žmones ir Lietuvą mylinčio prezidento asmenybę.

„Prezidentas“ yra trečiasis dokumentinis kino filmas, kuriam G. Zujus sukūrė muziką. „Kino muzika turi savo specifikos, – sako kompozitorius. – Ji neturi trukdyti žiūrovui, negali užgožti kino, tik sustiprinti emociją. Kuriant muziką „Prezidentui“ man labai padėjo aranžuočių profesionalas Andrius Gružauskas, su kuriuo kartu dirbame jau trisdešimt metų.“

D. Žeimytės-Bilienės, režisierės G. Genevičiūtės ir A. Valinsko dokumentinis filmas „Prezidentas“ yra pirmasis dokumentinis filmas apie prezidentą V. Adamkų, kuris bus rodomas šalies kino teatruose.

Dokumentinis filmas „Prezidentas“ Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Marijampolės, Gargždų, Utenos, Ukmergės ir Varėnos kino teatruose – nuo balandžio 12 dienos.