Kino naujienos

25-asis bondiados filmas „Mirtis palauks“ vis dar naudoja kino fotografinę juostelę

Spalio 1-ąją dieną, po daugybės atidėjimų, Lietuvos kino teatrus pagaliau pasieks jubiliejinis, 25-asis Džeimso Bondo filmas „Mirtis palauks“ (angl. „No Time to Die“), kuris buvo nufilmuotas naudojant kino fotografinę juostelę – celiuloidą – tradicinę laikmeną, nepaisant to, kad skaitmeninis formatas tapo dominuojančiu jau 2013 metais.

2012 metų filmas „007 operacija Skyfall“ (angl. „Skyfall“) buvo pirmasis skaitmeniniu būdu nufilmuotas Džeimso Bondo filmas, kurį su „Arri Alexa“ kamera nufilmavo legendinis kino operatorius Roger Deakins. Kai režisierius Sam Mendes grįžo prie sekančio, 2015 m. pasirodžiusio filmo „Spektras“ (angl. „Spectre“), jis nusprendė filmuoti su 35 milimetrų pločio kino fotografine juostele.

„Su „Alexa“ aš pasigedau juostos karpymo rutinos ir malonumo.“ – sako režisierius S. Mendes. „Pirmą kartą žiūrėti tos darbo dienos juostelę dideliame ekrane yra tarsi Kalėdos. Darbas su juosta yra sunkus, netikslus, bet tai ir yra jos šlovė. Joje yra romantikos, šiek tiek nostalgijos. Ir tai tobulai tinka, kai kalbame apie klasikinį Bondo filmą.“

Daugelis kino kritikų manė, kad netrukus kinuose pasirodysianti Džeimso Bondo dalis „Mirtis palauks“ grįš prie skaitmeninio fiksavimo, tačiau filmo režisierius Cary Joji Fukunaga ir operatorius Linus Sandgren siekė, kad jubiliejinis bondiados filmas būtų nufilmuotas fotografine juostele, o ne skaitmeniniu būdu, ir kad pagerėtų bendras paveikslas.

To paties siekė ir Charlotte Bruus Christensen filmuodama siaubo filmą „Tylos zona“ (angl. „A Quiet Place“) su 35 mm kino fotografine juostele.

„Juosta užfiksuoja natūralią dienos šviesos šilumą, spalvą ir grožį.“ – teigia kino operatorė. „Bet ji taip pat nuostabi tamsoje, ji puikiai užfiksuoja žvakės apšviestą veidą, prieš nugrimzdama į gilią, juodą tamsą. Juosta sukuria gražią ir nepakartojamą atmosferą.“

Naujausio Džeimso Bondo filmo kūrėjai žengė dar vieną žingsnį pirmyn, todėl kino juosta „Mirtis palauks“ tapo pirmąją franšizės dalimi, kuri buvo nufilmuota naudojant „IMAX“ 65 milimetrų kino fotografinę juostelę. Kaip patikslina kūrėjai, tik veiksmo scenoms. Šiuo pasirinkimu jie seka aistringiausio juostos advokato Christopher Nolan pėdomis, kuris sumaišė „IMAX“ ir 35 mm juostą filmuodamas tokius filmus, kaip „Tamsos riteris“ (angl. „The Dark Knight“) ar „Tarp žvaigždžių“ (angl. „Interstellar“).

Pandemija netikėtai užklupo veiksmo ir nuotykių trilerio „Mirtis palauks“ filmavimo darbus, todėl filmo išleidimo data buvo nukelta net 18 mėnesių, tačiau netrukus įvyksianti premjera neabejotinai įrodys, kad kino fotografinėje juostelėje ir kinuose vis dar yra gyvybės.

Jubiliejinis, 25-asis bondiados filmas „Mirtis palauks“ kinuose nuo spalio 1 d.