Kino naujienos

Pasaulį pakeitusios garsiausios JAV teisėjos istorija biografinėje dramoje „Nes ji yra moteris” turi tik du netikslumus

Įspūdingos tikros istorijos, kurios vaizduojamos biografinėse dramose, dažnai skiriasi nuo realaus gyvenimo, nes keliaudamos iki didžiųjų ekranų įgauna sodresnių spalvų ir labiau intriguojančių siužeto posūkių. Tačiau jau šiandien, kovo 8-ąją, kino teatruose startuojanti garsiausios JAV Aukščiausiojo teismo teisėjos Ruth Bader Ginsburg istorija filme „Nes ji yra moteris“ yra kitokia. Pati juostos herojė teigia, jog dramoje pamatė tik dvi scenas, kurios šiek tiek nutolusios nuo realybės

Kalbama, jog biografinė drama yra viena tiksliausių, kurios buvo sukurtos pastaruoju metu. Tai yra dėl to, jog scenarijų rašė Ruth Bader Ginsburg, kuri dažnai dar sutrumpintai vadinama RBG, sūnėnas Danielis Stieplemanas. Vėliau pirmuosius tris teksto variantus redagavo pati teisėja, po to, kitus septynis – jos dukra.

„Pamenu, kai ėmiau skaitinėti apie Ruth straipsnius ir man šovė mintis parašyti scenarijų biografinei juostai, paklausiau, ar ji sutiktų. Žinote, kokios frazės sulaukiau atgal? „Na, jei nori būtent taip leisti savo laiką, rašyk“. Kad viskas būtų kaip įmanoma tiksliau, Ruth man parūpino visus reikalingus dokumentus, o po to daug laiko praleidome kalbėdamiesi apie praeitį“, – pasakoja teisėjos sūnėnas.

„Kai sutikau mano vyrą Martiną filme vaidinsiantį aktorių Armie Hammerį, jis buvo kur kas aukštesnis už Martį. Kai jam tai pasakiau, jis nusišypsojo ir atsakė, kad aš esu gerokai žemesnė už mane vaidinsiančią Felicity Jones“, – su šypsena prisimena dabar jau 85-erių teisėja.

Tačiau neatitinkantis aktorių ūgis nebuvo didžiulė problema. Kaip ir dvi ne itin tikslios filmo scenos, kurios užkliuvo Ruth Bader Ginsburg.

„Nenoriu dabar atskleisti siužeto, tačiau vienoje scenoje Harvardo studentai padaro kai ką, kas tuo metu dar nebuvo išrasta, kitoje scenoje tiesiog supainiotas įvykių, kurie iš tiesų įvyko, eiliškumas. Tačiau tai visiškai neturi jokios esminės įtakos istorijai ir pati biografija labai tiksliai atspindi mano tikrąjį gyvenimą“, – sako moteris.

1956 m. rudenį Ruth Bader Ginsburg (ją dramoje vaidina „Oskaro“ nominantė Felicity Jones) tapo Harvardo universiteto teisės fakulteto pirmakurse – viena iš devynių merginų maždaug 500 vyrų kurse. Prieš 60 metų visiems buvo įprasta, kad šeimą finansiškai išlaiko vyras, o moteris yra namų šeimininkė, kurios rūpestis – buitis ir vaikai. Nuoširdžiai tikėdama, kad toks požiūris riboja visų pirma jos pačios dukters galimybes gyvenime, Ruth nuolat ir aršiai su tuo kovojo.

Juostoje „Nes ji yra moteris“ pasakojama apie šią jauną moterį, žmoną, mamą, kurios, diplomuotos Harvardo auklėtinės, nenorėjo samdyti nė viena teisės firma Amerikoje. Net puikūs akademiniai pasiekimai nesulaužė įsišaknijusių tuo metu vyravusių stereotipų. Atsiradus laisvo laiko, Ruth visą savo dėmesį vėl sutelkė į didįjį tikslą: diskriminacijos lyties pagrindu panaikinimą. Ir nors ši užduotis tuomet atrodė kaip utopija, Odesos žydo šeimoje užaugusi užsispyrusi niujorkietė galų gale nugalėjo sistemą ir privertė visus suprasti, kad laisvė ir lygios galimybės yra visų žmonių, ne tik vyrų, privilegija.

Tiesą, laisvę, neįtikėtiną užsispyrimą, stiprybę ir už gyvenimą didesnės svajonės siekimą biografinėje juostoje „Nes ji yra moteris“ pamatysime kino teatruose jau nuo šiandien , kovo 8 dienos.